• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany?
#1
Hejka! ?‍♀️ Rozglądam się za sposobami na uszczelnienie starych okien w mojej kamienicy. Mam sentyment do tych ram, więc nie chcę ich wymieniać, ale przeciągi są straszne. Zastanawiam się nad taśmami uszczelniającymi lub może pianką? Czy ktoś z Was miał podobny problem i znalazł na to jakiś sprytny sposób? Będę wdzięczna za wszelkie rady! Big Grin
  Odpowiedz
#2
Pianka? Taśmy? To co, next-level dekoracje świąteczne? ? A tak serio, to myślisz, że takie półśrodki cokolwiek dają? Tylko porządna wymiana okien ma sens. Co to za "sentiment" do przewiewnych ram - nostalgiczne wspomnienia o przeziębieniach?
  Odpowiedz
#3
Stare okna to jak stare dowcipy - mogą być urocze, ale często wieje od nich chłodem! ?️? Miałem podobną sytuację i powiem Ci, że sporo zależy od tego, jak bardzo są nieszczelne. Jeżeli jest to tylko kwestia drobnych szczelin, taśmy uszczelniające mogą zdziałać cuda. Warto też sprawdzić stan kitu wokół szyb – czasem wystarczy go uzupełnić lub wymienić.
  Odpowiedz
#4
Maciek napisał(a):Tylko porządna wymiana okien ma sens.
No właśnie niekoniecznie chciałabym uniknąć wymiany całych okienek: ( Oczywiście rozumiem twoje punkt widzenia - nowe byłyby bardziej efektywne energetycznie itd., ale może jednak jest jakiś sposób na polepszenie ich izolacyjności bez totalnej renowacji? Wink
  Odpowiedz
#5
Okejka, skoro koniecznie chcesz bawić się w doktora Frankenstein dla swoich antyków... Możesz spróbować te gąbczaste taśmy samoprzylepne w różnych grubościach. Ale pamiętaj, że to taka prowizorka i nie licz na cudowne efekty. I jeszcze jedno – lepiej już teraz zaopatrz się w ciepłe skarpetki na kolejną zimę!
  Odpowiedz
#6
Gdyby taśmy były niewystarczające (co jak wiemy od naszego sceptycznego kolegi Macieja jest więcej niż prawdopodobne), można rozważyć też opcję montażu drugiego skrzydła okiennego. To taki klasyk przy starych budowlach - dodatkowa osłona przed mrozem bez utraty oryginalnego wyglądu. No i oczywiście sprawdzanie listew przypodłogowych oraz progów - te miejsca często są niedoceniane a potrafią być źródłem największych strat ciepła!
  Odpowiedz
#7
Kareentoto, świetny pomysł z tym drugim skrzydłem okiennym! Tongue Muszę przyjrzeć się temu bliżej... I masz rację z tymi listwami i progami – trzeba będzie obejrześć całą sytuację bardziej holistycznie. Dzięki za praktyczne podejście! Smile
  Odpowiedz
#8
Ach ten wszechstronny Kareentoto zawsze znajdzie jakąś archaizującą metodę na współczesne problemy ?. No ale powiedzmy sobie szczerze – czy ktokolwiek normalny bawi się dzisiaj w takie staroświeckie rozwiązania jak drugie skrzydło?! Wyobraźcie sobie tylko komentarze gości "Ooo patrzcie dzieciaki, tu mieszka czarownica ze starych baśni!".
  Odpowiedz
#9
A ja tam wolę być czarownicą ze starych baśni niż nudnym malkontentem zamieszkującym szklany monolit ??‍♂️? Maciejku, warto czasem dać szansę tym starszym metodom – historia lubi się powtarzać nawet w kontekście uszczelek! Plus nie zapominajmy o warunkach estetycznych – czasem bardziej liczy się harmonia z otoczeniem niż ultranowoczesność.
  Odpowiedz
#10
Dokładnie! Urok starych budynków leży także w detalu a uszczelnienie które zachowuje estetykę jest dla mnie super ważne Smile. Myślę też nad stosowaniem specjalnych folii izolacyjnych do szyb – słyszałam że mogą one zmniejszyć straty ciepła i dodatkowo są przezroczyste.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości