Forum Aranżacja wnętrz
Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Wersja do druku

+- Forum Aranżacja wnętrz (https://odpisz.net.pl)
+-- Dział: BUDOWA (https://odpisz.net.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Remonty i modernizacje (https://odpisz.net.pl/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? (/showthread.php?tid=605)

Strony: 1 2


Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Ania - 07-01-2024

Hejka! ?‍♀️ Rozglądam się za sposobami na uszczelnienie starych okien w mojej kamienicy. Mam sentyment do tych ram, więc nie chcę ich wymieniać, ale przeciągi są straszne. Zastanawiam się nad taśmami uszczelniającymi lub może pianką? Czy ktoś z Was miał podobny problem i znalazł na to jakiś sprytny sposób? Będę wdzięczna za wszelkie rady! Big Grin


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Maciek - 07-01-2024

Pianka? Taśmy? To co, next-level dekoracje świąteczne? ? A tak serio, to myślisz, że takie półśrodki cokolwiek dają? Tylko porządna wymiana okien ma sens. Co to za "sentiment" do przewiewnych ram - nostalgiczne wspomnienia o przeziębieniach?


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Kareentoto - 07-01-2024

Stare okna to jak stare dowcipy - mogą być urocze, ale często wieje od nich chłodem! ?️? Miałem podobną sytuację i powiem Ci, że sporo zależy od tego, jak bardzo są nieszczelne. Jeżeli jest to tylko kwestia drobnych szczelin, taśmy uszczelniające mogą zdziałać cuda. Warto też sprawdzić stan kitu wokół szyb – czasem wystarczy go uzupełnić lub wymienić.


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Ania - 07-01-2024

Maciek napisał(a):Tylko porządna wymiana okien ma sens.
No właśnie niekoniecznie chciałabym uniknąć wymiany całych okienek: ( Oczywiście rozumiem twoje punkt widzenia - nowe byłyby bardziej efektywne energetycznie itd., ale może jednak jest jakiś sposób na polepszenie ich izolacyjności bez totalnej renowacji? Wink


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Maciek - 07-01-2024

Okejka, skoro koniecznie chcesz bawić się w doktora Frankenstein dla swoich antyków... Możesz spróbować te gąbczaste taśmy samoprzylepne w różnych grubościach. Ale pamiętaj, że to taka prowizorka i nie licz na cudowne efekty. I jeszcze jedno – lepiej już teraz zaopatrz się w ciepłe skarpetki na kolejną zimę!


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Kareentoto - 07-01-2024

Gdyby taśmy były niewystarczające (co jak wiemy od naszego sceptycznego kolegi Macieja jest więcej niż prawdopodobne), można rozważyć też opcję montażu drugiego skrzydła okiennego. To taki klasyk przy starych budowlach - dodatkowa osłona przed mrozem bez utraty oryginalnego wyglądu. No i oczywiście sprawdzanie listew przypodłogowych oraz progów - te miejsca często są niedoceniane a potrafią być źródłem największych strat ciepła!


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Ania - 07-01-2024

Kareentoto, świetny pomysł z tym drugim skrzydłem okiennym! Tongue Muszę przyjrzeć się temu bliżej... I masz rację z tymi listwami i progami – trzeba będzie obejrześć całą sytuację bardziej holistycznie. Dzięki za praktyczne podejście! Smile


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Maciek - 07-01-2024

Ach ten wszechstronny Kareentoto zawsze znajdzie jakąś archaizującą metodę na współczesne problemy ?. No ale powiedzmy sobie szczerze – czy ktokolwiek normalny bawi się dzisiaj w takie staroświeckie rozwiązania jak drugie skrzydło?! Wyobraźcie sobie tylko komentarze gości "Ooo patrzcie dzieciaki, tu mieszka czarownica ze starych baśni!".


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Kareentoto - 07-01-2024

A ja tam wolę być czarownicą ze starych baśni niż nudnym malkontentem zamieszkującym szklany monolit ??‍♂️? Maciejku, warto czasem dać szansę tym starszym metodom – historia lubi się powtarzać nawet w kontekście uszczelek! Plus nie zapominajmy o warunkach estetycznych – czasem bardziej liczy się harmonia z otoczeniem niż ultranowoczesność.


RE: Jak skutecznie uszczelnić stare okna bez wymiany? - Ania - 07-01-2024

Dokładnie! Urok starych budynków leży także w detalu a uszczelnienie które zachowuje estetykę jest dla mnie super ważne Smile. Myślę też nad stosowaniem specjalnych folii izolacyjnych do szyb – słyszałam że mogą one zmniejszyć straty ciepła i dodatkowo są przezroczyste.