• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać idealny kolor ścian do nowoczesnego salonu?
#1
Zastanawiałem się ostatnio, jak wybrać idealny kolor ścian do nowoczesnego salonu. Wiadomo, że kolor ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i może całkowicie zmienić charakter wnętrza. Odcienie szarości czy beże są uniwersalne, ale też mogą wydawać się nudne. Natomiast żywe kolory mogą szybko się znudzić lub przytłoczyć przestrzeń. Chciałbym podyskutować o tym, jak znaleźć złoty środek, który będzie współgrał z nowoczesnym designem i jednocześnie stworzy przytulną atmosferę. Co myślicie o użyciu pastelowych barw lub o mocnym akcencie na jednej ze ścian? Ciekawi mnie też wasze zdanie na temat wpływu światła na percepcję koloru - przecież to co widzimy w sklepie może zupełnie inaczej prezentować się w domu.
  Odpowiedz
#2
To prawda! Światło ma OGROMNE znaczenie dla kolorów! Sama miałam taki przypadek, że w sklepie kolor wydawał się idealny, a w domu już nie taki fajny: / Ale wracając do tematu – ja jestem FANKĄ odważnych rozwiązań! Lubię jak salon MA CHARAKTER i osobowość! Może jakaś głęboka zieleń albo granat? One są eleganckie i nadają pomieszczeniu głębi! A co do pasteli – tak, są piękne, ale czasami trochę bez wyrazu... Muszą być dobrze skomponowane z resztą wystroju!
  Odpowiedz
#3
No nie wiem, wg mnie te mocne kolory mogą być ryzykowne. Wolałbym postawić na coś bardziej neutralnego jako bazę i dodać kolor za pomocą dodatków typu poduszki czy obrazy Wink Taka opcja jest bezpieczniejsza imo. Zresztą łatwiej potem zmienić dodatki niż malować ściany na nowo. Co do światła to totalna racja - trzeba testować kolory w różnych warunkach bo efekt może być inny rano a inny wieczorem.
  Odpowiedz
#4
Hmmm... Wybór kolorów to zawsze duże wyzwanie Tongue Ja bym poleciła pomyśleć o ciepłych tonach – one sprawiają, że pomieszczenia są bardziej przytulne Smile I faktycznie światło naturalne vs sztuczne robi wielką różnicę: / Dobrym pomysłem jest kupienie próbek farby i pomalowanie niewielkiego fragmentu ściany. Tak można zobaczyć jak to będzie naprawdę wyglądało w naszym własnym wnętrzu Wink Plus nie zapominajmy o teksturach! Matowe farby dają inne efekty niż satynowe czy półmatowe Smile
  Odpowiedz
#5
Ognistydelfin napisał(a):Może jakaś głęboka zieleń albo granat?
Pomysł z głębokim kolorem jak najbardziej wart rozważenia! Należy jednak pamiętać, że ciemniejsze barwy potrafią "skraść" część przestrzeni wizualnie i dlatego lepiej sprawdzają się jako akcent niż dominujący kolor ściany. W kontekście nowoczesności warto także wspomnieć o trendzie łączenia faktur - matowe powierzchnie przeplatające się z błyszczącymi elementami dekoracyjnymi mogą dodać wnętrzu charakteru bez konieczności stosowania intensywnych barw. Co więcej, istotna jest harmonia między kolorem a funkcjonalnością salonu - miejsce relaksu wymaga innej palety niż strefa pracy czy rozrywki.
Wracając do światła - warto wspomnieć o wpływie ekspozycji okiennej; salon skierowany na południe będzie miał zupełnie inną dynamikę świetlną niż ten od strony północnej. Dlatego testowanie kolorów w naturalnych warunkach danego pomieszczenia jest kluczowe.
  Odpowiedz
#6
Ooo właśnie faktury! Super punkt!! Matowe vs błyszczace może naprawdE fajnie OŻYWIĆ miejsce!!! Ale wracając do KOLORÓW – moim zdaniem ważne jest też ABY pomyśleć o CAŁOKSZTAŁCIE projektowanego wnętrza!! Jeśli mamy dużo drewna lub naturalnych materiałów to może warto dodać więcej natury przez zielone akcenty?! A jeśli chodzi o próbniki – super sprawa!!! Jak dla mnie TO JEST MUST-HAVE przed malowaniem!!!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości