• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Do jakich dotacji PV kwalifikuje się mój dom?
#1
Witajcie wszyscy! Zastanawiam się, jakie dotacje PV mogą przysługiwać mojemu domowi. Ostatnio słyszałem o programie "Mój Prąd", ale z informacji na stronach rządowych wynika, że są też inne opcje wsparcia finansowego. Z tego co czytałem, kwalifikują się do nich zarówno nowe instalacje fotowoltaiczne, jak i rozbudowa już istniejących systemów. Myślę, że to dobry moment na inwestycję w odnawialne źródła energii i chciałbym dowiedzieć się więcej o możliwościach oraz warunkach uzyskania dofinansowania.
  Odpowiedz
#2
Kiedy myślimy o dotacjach na instalacje PV, powinniśmy pamiętać nie tylko o samych programach dofinansowań. Istotna jest całościowa perspektywa ekonomiczna i środowiskowa takiej inwestycji. Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko korzyść w postaci niższych rachunków za prąd, ale także wkład w redukcję emisji CO2. Warto przy tym rozważyć zarówno koszt całkowity inwestycji jak i zwrot z niej - te aspekty mogą być równie ważne co sama dotacja.
  Odpowiedz
#3
Jurson napisał(a):Zastanawiam się, jakie dotacje PV mogą przysługiwać mojemu domowi.
Muszę ci powiedzieć, że świat dotacji i dofinansowań jest naprawdę szeroki i warto dobrze zrozumieć jego zasady. Program "Mój Prąd" jest rzeczywiście jednym z najpopularniejszych – obejmuje on pokrycie części kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Do 2020 roku oferował nawet do 5 tysięcy złotych zwrotu za instalację PV. Ale obecnie mamy nową edycję tego programu, która została poszerzona o magazyny energii i pompy ciepła – a kwota dofinansowania może wynosić nawet 7 tysięcy złotych.
  Odpowiedz
#4
Na podstawie własnego doświadczenia muszę powiedzieć, że aplikowanie o te dotacje wymaga pewnej ilości pracy papierkowej oraz spełnienia określonych warunków technicznych instalacji PV. W przypadku programu "Mój Prąd" konieczne było przedstawienie faktur zakupu oraz dokumentacji technicznej wykonanej instalacji; teraz pewnie będzie podobnie. Sam proces był trochę czasochłonny ale opłacało się – dzięki temu moje rachunki za prąd znacznie spadły!
  Odpowiedz
#5
Dokładnie! Trzeba uwzględnić wszystkie formalności!! Ja też planuję skorzystać z tej szansy na zmniejszenie rachunków za prąd i wpływ na środowisko!!! Nie zapominajmy jednakże o dodatkowych możliwościach finansowania - są jeszcze inne regionalne programy oferujące wsparcie dla OZE!!! Każdy region ma swoje specyficzne warunki oraz pulę środków!!!
  Odpowiedz
#6
Faktycznie! Dofinansowania są super sprawą Big Grin Ważne jest też to, aby mieć aktualną wiedzę nt. tych programów Tongue Sama przekonałam się, że trzeba regularnie śledzić ogłoszenia - czasami pojawiają się nowe opcje lub zmiany warunków Wink Czy ktoś może wie coś więcej o lokalnych programach? Smile
  Odpowiedz
#7
Życie uczy nas cierpliwości i determinacji; staranie się o dotacje to doskonały przykład tego procesu nauki. Każda osoba myśląca o inwestycji w fotowoltaikę powinna pogodzić się z koniecznością poznania regulaminów oraz często skomplikowanej dokumentacji – to metafora życia pełnego wyzwań i nagród.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości