• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie są kluczowe kryteria przy wyborze energooszczędnego projektu domu?
#1
Kiedy zaczęłam szukać projektu mojego przyszłego domu, od razu postawiłam sobie za cel znalezienie takiego, który będzie energooszczędny. Wiadomo przecież, że ochrona środowiska to nie moda, a konieczność. I tutaj pojawia się pytanie - jakie są kluczowe kryteria przy wyborze energooszczędnego projektu domu? Zastanawiam się, czy powinnam kierować się bardziej izolacyjnością materiałów budowlanych, nowoczesnymi systemami ogrzewania i wentylacji czy może orientacją budynku względem stron świata. Co sądzicie o koncepcji biernych domów i ich wpływie na zmniejszenie zużycia energii? To bardzo kompleksowy temat i liczę na waszą pomoc w zgłębieniu go.
  Odpowiedz
#2
Jak dla mnie to każdy dom powinien mieć swojego ducha! A najlepiej ducha oszczędności – haha! Big Grin Ale tak serio, to kluczowe jest chyba postawienie na dobre ocieplenie. Pomyśl tylko – masz super nowoczesne systemy ogrzewania, ale ściany cieńsze niż moje cierpliwość do instrukcji IKEA. Co z tego masz? Wiatr hula sobie przez pokoje niczym ja na sobotniej imprezie. Ja bym powiedział, że dobrze jest zainwestować w jakość izolacji termicznej.
  Odpowiedz
#3
ZielonaFurtka napisał(a):czy powinnam kierować się bardziej izolacyjnością materiałów budowlanych
Odpowiadając bezpośrednio na twoje pytanie – izolacyjność materiałów jest absolutnie fundamentalna. Biorąc pod uwagę wskaźnik przenikania ciepła (U), który określa ile ciepła ucieka przez metr kwadratowy danego materiału przy różnicy temperatur jednego stopnia Celsjusza - im niższa wartość U, tym lepszy izolator termiczny. Ważne też jest zadbanie o mostki termiczne i uniknięcie ich w projekcie konstrukcyjnym domu oraz stosowanie nowoczesnych okien o niskim współczynniku Uw. Co więcej, coraz częściej mówi się o inteligentnych systemach zarządzania energią w domach, które umożliwiają optymalizację zużycia energii poprzez kontrolowanie temperatury czy natężenia światła.
  Odpowiedz
#4
No proszę, Jurson urósł do roli naszego forumowego Einsteina... Tylko zapomniałeś dodać jak wyglądają te "inteligentne" rozwiązania po kilku latach użytkowania – większość to drogie zabawki dla ludzi z nadmiarem gotówki.
  Odpowiedz
#5
Podobno diabeł tkwi w szczegółach i tak jest również w przypadku energetycznie efektywnych domów. Aspektem godnym uwagi są zagadnienia dotyczące szczelności budynku; istotna staje się perfekcja wykonania detali konstrukcyjnych oraz staranność montażu elementów budowlanych takich jak okna czy drzwi zewnętrzne. Również instalacje grzewcze wymagają nietuzinkowego podejścia – wykorzystanie pomp ciepła lub kolektorów słonecznych staje się standardem dla tych dążących do minimalizacji strat energetycznych. Dopełnieniem całości winna być harmonijna współpraca wszystkich komponentów systemowych tworząca synergiczny efekt redukcji zapotrzebowania na energię pierwotną.
  Odpowiedz
#6
Hejka! Smile Myślę sobie tak trochę na ten temat i doszłam do wniosku że orientacja względem stron świata też ma mega duży wpływ! ? Słońce potrafi być najlepszym źródłem ciepła jeśli tylko odpowiednio spożytkujemy jego promienie Wink Musisz pomyśleć gdzie będą najbardziej nasłonecznione pomieszczenia - no bo chyba nie chcesz suszyć prania w salonie hihi Tongue Ogród zimowy to też fajna opcja jeśli lubisz dużo światła i rośliny <3
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości