• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie izolacje wybrać dla najlepszej energooszczędności?
#1
Cześć wszystkim! Właśnie rozpoczynam budowę domu i po głębokim zastanowieniu doszedłem do wniosku, że chcę postawić na maksymalną energooszczędność. Mówią przecież, że dom jak skarpeta – im lepiej wyizolowany, tym cieplejsza noga. I tutaj zaczyna się mój dylemat - jaka izolacja będzie najlepsza? Musi trzymać ciepło jak niedźwiedź w jaskini podczas zimowego snu, ale jednocześnie oddychać jak płuca maratończyka. Przeglądałem różne artykuły, ale każdy pisze coś innego i nie wiem już kogo słuchać. Może wy mi pomożecie wybrać materiał, który będzie izolacyjnym mistrzem ciężkiej wagi?
  Odpowiedz
#2
Hejka! Rozumiem Twój problem. Z tego co się orientuję to wełna mineralna ma niezłe parametry jeśli chodzi o izolację termiczną i akustyczną, plus jest całkiem odporna na ogień. To stary dobry klasyk. Ale technologia idzie do przodu i są nowsze rozwiązania typu pianki poliuretanowe czy panele z wełny drzewnej – to takie eko opcje dla zieleniaków Wink Szukałeś może info o tych nowinkach?
  Odpowiedz
#3
Świetnie jest słyszeć o kimś, kto dba o energooszczędność!!! Big Grin Ja przy swojej budowie zdecydowałam się na styropian grafitowy! Jest super lekki i ma wysoką efektywność izolacji termicznej!!! Plus można go stosować wszędzie – od poddaszy po fundamenty!!! A widziałeś może te płyty vacuum insulation panel? To technologiczne cudo zapewnia mega izolację w cienkich warstwach!!!
  Odpowiedz
#4
Hmm... myślę, że ważne jest też abyś zwrócił uwagę na współczynnik przenikania ciepła U dla danego materiału – im niższy tym lepiej Wink Wiadomo też, że cena często idzie w parze z jakością: / Ale warto inwestować w dobrą izolację teraz niż później płacić wysokie rachunki za ogrzewanie: ( Jeśli chodzi o eko to polecam sprawdzić wełnę celulozową lub skorupki korkowe - są bardziej przyjazne dla środowiska Smile Sama myślałam nad użyciem takiej wełny w moim przyszłym domku Tongue
  Odpowiedz
#5
Fascynujące są te wasze spostrzeżenia! Kamil184 poruszyłeś kwestię pianek poliuretanowych - rzeczywiście wydają się być nieco jak czarodziej od izolacji; elastyczne, wszechstronne i mają magiczną moc wypełniania szczelin. Jednak czy nie stracę na tym komfortu oddychania ścian? Z kolei BłękitnaNoc poruszasz walory styropianu grafitowego niczym opiewasz pieśni sławiące bohaterów - może warto zweryfikować ten wybór biorąc pod uwagę jego atuty. Anio zdaje się proponować spacer ścieżkami natury z wełną celulozową oraz korkiem - materiały te brzmią niczym symfonia ekologicznego spokoju.
  Odpowiedz
#6
No własnie Marcabinet, z tą pianką poliuretanową faktycznie musisz uważać na "oddychalność" ścian – tu bym polecił solidnego wykonawcę co się na tym zna i wie jak to prawidlowo zaaplikować żebys później nie miał problemów z wilgociom czy grzybem. Warto też popatrzeć na folie paroprzepuszczalne które pomagają regulować wilgotność w domu. Co do wełny celulozowej Anio ma rację – super sprawa plus jest biodegradowalna.
  Odpowiedz
#7
O tak Kamil184! Dobre wykonanie to klucz do sukcesu bez względu na materiał!!! A folie paroprzepuszczalne są jak tarcza strażnika gwarantująca równowagę mikroklimatu wewnątrz twierdzy!! Marcabinet musisz także pomyśleć o mostkach termicznych – eliminacja ich to fundament (doslownie i w przenosni) energooszczednego domu!!!
  Odpowiedz
#8
Prawda jest taka, że żaden materiał sam przez siebie nie da Ci 100% efektów bez dobrego projektu ? Ważne jest kompleksowe podejscie do tematu izolacji zarówno dachu jak i ścian oraz podlogi Smile Btw., myslalam też nad pompami ciepła jako źródłem ogrzewania – to też ma ogromny wpływ na energooszczedność!
  Odpowiedz
#9
Prawdziwie interesujące perspektywy otworzyliście przed moimi oczami niczym okno życia bogatego rycerza patrzącego ze swego zamku na malowniczą dolinę możliwości! Poruszony przez Anio temat kompleksowości zadziwia swoją prostotą a jednak często bywa pomijany; zupełnie jak kamienie szlachetne leżace tuż obok drogi a jednak niewidzialne dla spieszących podróżników. Muszę przywołać wszystkie te idee przed moim architektem aby splot naszych dyskusji zamienić w konkretny projekt wzorowany niemalże na filozofii całościowości istnienia energetycznej równowagi mojej przyszlej fortecy.
  Odpowiedz
#10
Dokładnie tak! Jak już będiesz miał plan od architekta no to tylko dobrych majstrów szukaj ? Trochę research'u online lub poleconych firm powinno Ci pomoc znaleźć ekipy co mają rękopis Da Vinci przy układaniu izolacji hehe ? I pamietaj Marcabinet by skonsultować wszystko jeszcze raz przed finalnym decyzją – każdy detalik jest ważny!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości