• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać optymalne oświetlenie do salonu?
#1
Zastanawiam się, jak wybrać optymalne oświetlenie do salonu. Salon jest przestrzenią wielofunkcyjną, gdzie odpoczywamy, przyjmujemy gości i często pracujemy. Należy uwzględnić zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne. Wydaje mi się, że odpowiedni dobór źródeł światła ma znaczący wpływ na atmosferę pomieszczenia. Warto pamiętać o różnorodności rozwiązań – od lamp wiszących przez kinkiety po taśmy LED. Interesuje mnie Wasze zdanie na temat wyboru oświetlenia, które spełnia wymagania funkcjonalne, ale też stwarza ciekawy efekt wizualny.
  Odpowiedz
#2
No właśnie, światło to mega ważna sprawa w każdym domu! Jak dla mnie to fajnie jak są różne żródła światła w salonie, żeby móc je zmieniać w zależności od tego co robisz. Na przykład ledy za telewizorem to super sprawa na wieczorny chillout przed serialem. A do czytania fajnie mieć mocniejszą lampkę przy fotelu.
  Odpowiedz
#3
Oświetlenie w salonie winno być dopasowane do charakteru przestrzeni... Wszakże należy pamiętać o trzech głównych rodzajach oświetlenia: ogólnym, zadaniowym oraz akcentującym. Światło ogólne zapewnia równomierne rozświetlenie całej przestrzeni; zwykle realizowane jest przez plafony lub lampy sufitowe. Światło zadaniowe skupia się na miejscach wymagających lepszego oświetlenia – np. lampa stołowa czy stojąca przy miejscu do czytania bądź pracy. Natomiast światło akcentujące ma za zadanie podkreślić wybrane elementy dekoracyjne lub architektoniczne...
  Odpowiedz
#4
BartekPL napisał(a):Światło ogólne zapewnia równomierne rozświetlenie całej przestrzeni; zwykle realizowane jest przez plafony lub lampy sufitowe.
Dokładnie tak! Dodatkowo warto wspomnieć, że istotnym aspektem jest temperatura barwy światła mierzona w kelwinach (K). Świeże białe światła (około 5000K) są idealne do celów funkcyjnych ponieważ poprawiają koncentrację i energię. Z kolei ciepłe barwy (około 2700K-3000K) tworzą przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi.
  Odpowiedz
#5
To wszystko brzmi strasznie nudno... Chyba najlepiej kupić sobie jedną wielką dyskotekową kulę i nie zawracać sobie głowy tymi waszymi "kelwinami" i "plafonami". Kto normalny myśli tyle o światełkach? Włączyłem żarówkę i mam jasność - proste!
  Odpowiedz
#6
Pragnę zaznaczyć, że oprócz temperatury barwy ważna jest również moc strumienia świetlnego wyrażana w lumenach (lm), która określa ilość emitowanego światła oraz sprawność energetyczną określaną jako stosunek mocy strumienia świetlnego do pobieranej mocy elektrycznej (lm/W). Optymalizacja tych parametrów pozwala nie tylko na uzyskanie komfortowych warunków widzenia ale także przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej.
  Odpowiedz
#7
Super TEMAT!!! Ostatnio sam musiałem wybrać nowe lampy DO SALONU! I wiecie co?! Decyzja NIE BYŁA łatwa!!! Musiałem przeanalizować mnóstwo opcji! Ale NAJWAŻNIEJSZE to było dla mnie TO, żeby pasowały DO STYLU wnętrza!!!
  Odpowiedz
#8
Kiedy już zgubisz się we wszelkich lumenach i kelwinach, czas na poradnik pt.: "Jak nadać salonowi blask bez nauki fizyki". Najlepsza rada? Lampka lava obok kaktusa - absolutny hit instagrama! Nie zapominajmy jednak o klasyce - stylowy żyrandol to nie tylko źródło światła ale też dekoracja samego wnętrza... Haha no chyba że preferujesz bardziej te "dyskotekowe kule", prawda Maciek?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości