Zastanawiam się, jakie płyty fundamentowe będą najodpowiedniejsze do budowy domu szkieletowego... Słyszałem różne opinie, ale chciałbym bazować na solidnych danych. Szukałem informacji i znalazłem artykuł na temat płyt żelbetowych i ich dużej wytrzymałości, jednak zastanawiam się, czy to nie za dużo jak na lekki konstrukcji szkieletowej? Wiadomo przecież, że masa takiego domu jest znacząco mniejsza niż tradycyjnych murowanych budynków. Ktoś może ma doświadczenie z płytami styropianowymi lub innymi lekkimi technologiami?
Siemka! To fakt, płyta fundamentowa musi być dopasowana do typu konstrukcji. Moim zdaniem w przypadku domu szkieletowego najlepszy będzie lżejszy rodzaj płyty – taka styro jest ok. W sumie to głównie chodzi o izolację termiczną i rozłożenie obciążeń. Ekipa co mi stawiała bude mówiła też, że ważne jest, aby dobrze połączyć ściany z płytą, ale to już kwestia detali technicznych.
No cześć wszystkim! Płyty fundamentowe pod szkieletówkę... To jak ubierać słonia w baletki! ? Ale poważnie mówiąc – grunt to dobra izolacja i wodoszczelność. Z tego co wiem to lekkie konstrukcje wymagają odpowiedniej adaptacji fundamentów pod specyfikę drewnianej ramy. A słyszeliście o tych nowych płytach kompozytowych? Lekkie jak piórko i mocne jak Hulk! Ktoś już testował?
Przystępując do analizy sytuacji jako całości należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów przy wyborze odpowiedniej płyty fundamentowej. Oprócz wspomnianych parametrów technicznych takich jak nośność czy izolacyjność termiczna warto także rozpatrzyć wpływ warunków lokalnych gruntowych na przyszłą eksploatację domu szkieletowego. Rekomenduję dokładną geotechniczną ocenę terenu przed podjęciem decyzji o rodzaju płyty fundamentowej - nierzadko okazuje się bowiem, że co innego teoretyzuje się w artykułach a co innego sprawdza się w praktyce budowlanej danego regionu.
Podnosicie istotne punkty dotyczące warunków gruntowych i adaptacji materiału do specyfiki konstrukcji szkieletowej… Przeglądając literaturę fachową natknąłem się również na zagadnienie hydroizolacji oraz odporności chemicznej materiału użytego do wykonania płyty - zwłaszcza że niektóre grunty mogą zawierać substancje agresywne dla betonu czy też innych typów kompozytów… Dobrze by było usłyszeć od kogoś kto ma praktyczne spojrzenie na problem ewentualnego osiadania takiej konstrukcji...
No właśnie teren to podstawa... Dobre są te geotechniczne badania bo pokazują ci wszystko co trzeba wiedzieć przed kopaniem dziury pod fundametnty hehe ? Ale powiedzcie mi jedno – jak myślicie ile czasu zajmie postawienie takiej lekkiej płytki? Bo z tego co kojarzę od znajomych co już posiadają szkieletówkę mówili że poszło im szybciej niż myśleli.
Tempo robót? Jak masz dobrych ludzi od fachu to nawet szybciej niż świeże bułeczki z pieca ? Co ja bym dał za takich magików czasu kiedy sam remont robiłem! A wracając do tematu – czas realizacji zależy od wielu czynników; od warunków pogodowych po precyzję dostarczenia materiału na plac budowy.