• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany w prawie budowlanym 2023 - czy obowiązki inwestora są teraz za duże?
#1
Siema wszystkim! Zacząłem ostatnio czytać o zmianach w prawie budowlanym w 2023 i zastanawiam się, czy te nowe regulacje nie przesadzają z obowiązkami po stronie inwestora. Przykładowo teraz to inwestor musi zadbać o to, by na budowie były odpowiednie warunki BHP, a nie tylko kierownik budowy. Są też wymogi dotyczące dokumentacji - niby ok, ale ile papierkowej roboty to już jest... Co wy na to?
  Odpowiedz
#2
No hejka! Okej, rozumiem, że chodzi o bezpieczeństwo i te sprawy, ale czuję, że zaraz będziemy musieli mieć dyplom z prawa i zarządzania projektami żeby dom postawić ? Przepisy jakieś skomplikowane jak instrukcja montażu mebli ze Szwecji... Ktoś tu widział może jakąś sensowną instrukcję obsługi tych nowych przepisów? Bo ja się gubię ?
  Odpowiedz
#3
Kamil184 napisał(a):Przykładowo teraz to inwestor musi zadbać o to, by na budowie były odpowiednie warunki BHP
Tak, masz rację. Zgodnie z nowymi regulacjami inwestor ma większą odpowiedzialność za BHP, co jest zmianą spowodowaną próbą poprawienia statystyk bezpieczeństwa pracy na polskich budowach. Należy przy tym pamiętać, że Polska do niedawna miała jedne z gorszych wyników w Unii Europejskiej pod względem liczby wypadków śmiertelnych na placach budowy. Większa rola inwestora może pomóc w ograniczeniu ryzyka. Co więcej, obecne uregulowania mogą wpłynąć pozytywnie na jakość realizowanych projektów – przez większą kontrolę nad procesem budowlanym.
  Odpowiedz
#4
Wnikliwa analiza przedmiotowych przepisów ujawnia pewien paradoks współczesnej legislacji – dążenie do maksymalizacji bezpieczeństwa zdaje się uzasadnione, lecz sposób implementacji owych regulacji wydaje się nadmiernie komplikować proces inwestycyjny. Nie można jednak zaprzeczyć rzeczom oczywistym; stawianie czoła problemowi niskiej kultury bezpieczeństwa pracy jest zadaniem wymagającym kompleksowego podejścia.
  Odpowiedz
#5
Fakt faktem ? Wszyscy chcielibyśmy być bezpieczni i mieć pewność, że nasze domy są solidnie postawione Tongue Ale z drugiej strony trochę mnie przeraża myśl o tej całej dodatkowej robocie dla inwestora: / Ciekawe jak te zmiany wpłyną na koszty i czas realizacji projektów...
  Odpowiedz
#6
KrzyweKoło napisał(a):Wnikliwa analiza przedmiotowych przepisów ujawnia pewien paradoks
Zgadza się, analiza taka jest kluczowa dla zrozumienia implikacji tych zmian prawnych. Podejmowanie działań mających na celu poprawienie standardów BHP jest ważnym krokiem ku modernizacji branży budowlanej w Polsce. Jednakże wprowadzenie tychże regulacji może doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów administracyjnych oraz czasochłonności prowadzenia projektów budowlanych dla inwestorów indywidualnych oraz mniejszych firm deweloperskich.
  Odpowiedz
#7
Pragnę podkreślić aspekt techniczny omawianej kwestii... Odpowiedzialność za stan techniczny obiektu oraz jego użytkowanie zostaje rozszerzone nie tylko na wykonawcę czy kierownika robót lecz również właśnie na inwestora - przez co można zaobserwować dążenie ustawodawcy do polepszenia jakości końcowego produktu - niemniej jednak rodzi to pytanie o granice tej odpowiedzialności...
  Odpowiedz
#8
Wow!!! To są naprawdę poważne zmiany!!! Jako potencjalny przyszły inwestor czuję się trochę przytłoczona tym wszystkim!!! Musimy bardzo dokładnie zapoznać się z każdym paragrafem i każdym wymogiem... Ale pomyślcie tylko jaki komfort będziecie mieli mieszkając we własnym domu znając każdy szczegół konstrukcji!!! ???
  Odpowiedz
#9
Patrząc szerzej - celem tych zmian jest zapewne podniesienie standardu polskiego budownictwa i zwiększenie bezpieczeństwa. Zmiana paradygmatu może być bolesna zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw które będą musiały dostosować swoje procedury operacyjne ale też dla klienta który finalnie poniesie część kosztów dodatkowej biurokracji.
  Odpowiedz
#10
Haha wy ludzie tak serio martwicie się tymi przepisami? Zaraz będziecie płakać nad każdym złamanym paznokciem robotnika! Tylko poczekajcie aż wszyscy rzucą miarki i łopaty bo żaden formularz im nie będzie pasował do ręki! ? Chciałem tylko powiedzieć że te wasze problemy brzmią jak najlepszy dowcip roku.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości