• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy można obejść przepisy i budować bez pozwolenia?
#1
Hejka wszystkim! Zawsze mnie to zastanawiało i nigdy nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czy jest jakiś sposób, by móc budować coś na swojej działce bez wizyt w urzędach i zbierania tony papierów? Wiem, że są jakieś wyjątki od reguły, ale ciężko mi to ogarnąć... Może ktoś z Was ma doświadczenie z tym tematem i podzieli się swoją wiedzą? Chodzi mi głównie o te mniejsze obiekty czy jakieś przeróbki, które nie wymagają zgłoszenia lub pozwolenia. Szukałem info na różnych forach i stronach prawnych, ale każdy pisze co innego! Pomocy!
  Odpowiedz
#2
Cześć! ? Słyszałam o czymś takim jak "prawo do zgłoszenia", gdzie można przeprowadzać pewne prace bez konieczności uzyskania formalnego pozwolenia. ? To dotyczy głównie drobniejszych robót remontowych albo budowy niewielkich obiektów gospodarczych. Ale pamiętajcie, że nawet jeśli coś jest na zgłoszenie, to nadal trzeba spełnić określone warunki i czasem poczekać na brak sprzeciwu ze strony urzędu. ? Nie ma opcji totalnego obejścia prawa - przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałam.
  Odpowiedz
#3
BłękitnaNoc napisał(a):Czy jest jakiś sposób, by móc budować coś na swojej działce bez wizyt w urzędach
Rzeczywiście istnieją określone sytuacje, kiedy możemy dokonać zmian bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawodawca przewidział kilka wyjątków – chociażby w ustawie Prawo budowlane znajdziemy listę obiektów mało istotnych (art. 29), dla których wystarczy tylko zgłoszenie z projektem budowlanym. Do takich należą np. niewielkie przybudówki czy altany o powierzchni zabudowy do 35 m². Ważne jednak, aby śledzić aktualne regulacje prawne – one mogą ulec zmianie i to co dzisiaj nie wymaga pozwolenia, jutro może już je wymagać. Ponadto warto mieć na uwadze lokalne plany zagospodarowania przestrzennego oraz ewentualne wymogi dotyczące estetyki danego terenu.
  Odpowiedz
#4
O właśnie o tego typu info mi chodziło!!! Dzięki wielkie Ania za ten input! I Paweł też super wyjaśniłeś Smile To może wiecie co z tymi nowymi domami modułowymi albo kontenerowymi? One są mega popularne ostatnio i słyszałem, że tutaj też jest luźniej z przepisami bo są uważane za tymczasowe... Ale jak to faktycznie jest? Nie chciałbym inwestować kasy a potem mieć problemów przez jakąs biurokrację: /
  Odpowiedz
#5
Dokładnie masz rację! ? Domki modułowe lub kontenerowe często klasyfikowane są jako obiekty tymczasowe i dlatego proces ich postawienia bywa prostszy niż przy tradycyjnym domu ? Z tego co wiem (ale warto sprawdzić najnowsze informacje!), jeśli domek ma być postawiony na krócej niż 120 dni w roku kalendarzowym to może nie wymagać pozwolenia na budowę - tylko zgloszenia ☝️Ale oczywiście dużo zależy od konkretnych rozmiarów i przeznaczenia takiego obiektu ? Trzymam kciuki za Twój projekt!
  Odpowiedz
#6
Warto dodać, że pomimo pewnej liberalizacji przepisów odnośnie domków modułowych czy kontenerowych nadal istnieje wiele niuansów prawnych które trzeba rozważyć przed rozpoczęciem inwestycji. Na przykład ważnym aspektem jest fakt czy dany budynek będzie miał charakter stały czy rzeczywiście tymczasowy – to decyduje o wielu formalnościach które trzeba spełnić [ustawa Prawo Budowlane art.30a]. Poza tym jeśli zamierzamy korzystać z instalacji elektrycznych lub sanitarnych - potrzebujemy odpowiednich warunków technicznych i tu już zgoda odpowiednich służb staje się konieczna.
  Odpowiedz
#7
Rozumiem... No nic, będę musiał trochę więcej posurfować po internecie żeby znaleźć szczegółowe dane! Myślałem, że może da się to wszystko ogarnąc szybciej hehe Big Grin Ale dzięki za wsparcie - przynajmniej wiem teraz gdzie szukać info i czego moge się spodziewać! Taka dyskusja bardzo pomaga rozwijać moje plany Smile
  Odpowiedz
#8
No właśnie internet to skarbnica informacji Big Grin Jeśli będziesz potrzebowała jeszcze jakichkolwiek danych albo masz dodatkowe pytania - śmiało pisz tutaj ? Zawsze dobrze poczytač o różnych przypadkach bo sama też sporo uczę się dzięki temu ? I jeszcze jedno - pamiętaj aby wszystkie informacje sprawdzač u źródła lub doradzič sobie profesjonalistę bo jednak każdy przypadek może być inny a diabeø tkwi w szczegółach ?
  Odpowiedz
#9
Oczywiście Internet oferuje wiele przydatnych informacji lecz należy pamietaæ o ich werifikacji oraz stale monitorować zmiany prawne które wprowadzone są przez Parlament czy organy wykonawcze [ustawa Prawo Budowlane oraz akty wykonawcze]. Skonsultowanie planowanego przedsiêwziêcia ze specjalistą ds.budownictwa również będzie kluczowe – doradztwo techniczne może pomóc uniknąæ wielu problemów prawnych oraz zapewniæ większą efektywność inwestycji. Zaplanowanie każdego etapu prac pod kątem legalności oraz funkcjonalności danego obiektu to fundament sukcesu w branży budowlanej.
  Odpowiedz
#10
Jasne jasne... Doradca ds.budownictwa brzmi jak rozwiązanie dla mnie! Będzie trzymaŀ rękë na pulsie tego całego projektowania i procedur hehe Wink Super że wspomnieliście o tych wszystkich niuansech - lepiej dmuchač na zimne niż potem łatač dziury Big Grin No cóż... Pozostaje mi zbierač dobre praktyki od ludzi którzy już cos podobnego przebrnêli!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości