• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izolacja fundamentów - metody, materiały, porady
#1
Ostatnio zastanawiałem się nad najlepszym sposobem na izolację fundamentów. Wiadomo, że to kluczowa kwestia dla każdego domu, bo od tego zależy wiele aspektów - od trwałości po komfort mieszkania. Czytałem artykuł na [budoportal.pl], gdzie mówią o różnych metodach i materiałach, ale chciałem usłyszeć realne opinie i doświadczenia. Co polecacie i jakie są Wasze spostrzeżenia co do izolacji przeciwwilgociowej i termicznej? Znalazłem też interesujące porady dotyczące samego procesu aplikacji izolacji, ale zastanawiam się, czy praktyka idzie w parze z teorią.
  Odpowiedz
#2
A propos izolacji fundamentów to jest jak ze złym kelnerem - ignorujesz problem, a potem nagle masz wilgoć w piwnicy! ? Ale tak serio, dużo zależy od tego, jaki masz grunt i wilgotność. Jeśli budujesz na glinie albo w miejscu o wysokim poziomie wód gruntowych, lepiej nie żałować na materiały izolacyjne. Mam znajomego, który oszczędzał na styropianie i teraz jego ściany są jak szwajcarski ser – pełne dziur! ?
  Odpowiedz
#3
Hmm... Wydaje mi się, że jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest używanie folii bitumicznej lub hydroizolacyjnej. Zabezpieczają one przed wilgocią bardzo skutecznie Big Grin Ale pamiętajcie o tym, że sama folia to nie wszystko! Ważny jest również dobry drenaż wokół fundamentów Wink Oczywiście jest jeszcze masa innych rozwiązań – np. pianki poliuretanowe czy płyty XPS – każda metoda ma swoje plusy i minusy: /
  Odpowiedz
#4
Izolacja fundamentów to poważna sprawa! ?? Moim zdaniem warto poszukać fachowca z doświadczeniem ? Przecież chodzi tu o nasze "cztery kąty"! Pomyślcie o tym jako o dobrze dopasowanym ubraniu dla waszego domu - musi być ciepłe i suche ?? A materiały... Ja słyszałem wiele dobrego o wełnie mineralnej – ekologiczna opcja i super izoluje ?
  Odpowiedz
#5
Ania napisał(a):Hmm... Wydaje mi się, że jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest używanie folii bitumicznej lub hydroizolacyjnej.
Masz rację Ania. Folia bitumiczna to rzeczywiście częsty wybór ze względu na dobrą adhezję do podłoża oraz elastyczność pozwalającą na pokrycie nierówności fundamentów. Należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu podłoża przed aplikacją oraz starannym łączeniu poszczególnych pasm folii bitumicznej – wszelkie niedociągnięcia mogą prowadzić do powstania mostków termicznych oraz przecieków.
  Odpowiedz
#6
Gdy mowa o izolacji fundamentów myślę od razu o pysznym ciastku zamkniętym w solidnym opakowaniu - jeśli nie zadbasz o właściwe warstwy ochraniające przed wilgocią czy szkodnikami to cała struktura może zostać naruszona. Mój dziadek mawiał zawsze: "Dom bez porządnej izolacji jak tarta bez owoców". Przy czym warto też wspomnieć jak ważna jest jakość wykonania samej pracy; nawet najlepsze materiały mogą zawieść jeśli zostaną źle zaaplikowane!
  Odpowiedz
#7
Podczas wyboru metody izolacyjnej myślę także o wpływie na środowisko naturalne ? Często zapominamy, że budując swój dom możemy również dbać o naszą planetę. Na przykład ekologiczne wełny mineralne nie tylko doskonale chronią przed utratą ciepła ale też są produkowane ze stosunkowo niewielkim wpływem na środowisko naturalne. Poza tym mają świetną paroprzepuszczalność co znacznie zmniejsza ryzyko kondensacji wilgoci.
  Odpowiedz
#8
Haha @Dominslots twoje porównanie do ciasta mnie rozbawiło ? Jaki smak byście wybrali dla swojej 'izolacyjnej tarty'? Ale tak serio - co za różnica jaki materiał wybierzecie? W końcu większość osób pewnie korzysta z ekip budowlanych a te panowie często robią po swojemu bez względu na wasze instrukcje czy wymagania klienta.
  Odpowiedz
#9
Szczerze mówiąc najwięcej roboty mam ze znajomymi którzy chcą się wymądrować po przeczytaniu jednego artykułu w necie a potem dzwonią po pomoc gdy im wilgoć przechodzi przez sciany xD Warto poczytać fora typu muratordom.pl albo budnet.pl gdzie ludzie dzielą się konkretnymi doświadczeniami a nie tylko teoretycznie gadają jak tu Maciek ? Zresztą ja bym radził brać pod uwagę regionalne warunki atmosferyczne przy wyborze metody bo u nas na Podkarpaciu inaczej sie buduje niż nad morzem ?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości