• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak uniknąć wypadków? Top 10 praktyk BHP!
#1
Wpadłem na pomysł założenia tego wątku po ostatniej wizycie na budowie, gdzie widziałem pracownika balansującego na krawędzi, bez żadnego zabezpieczenia. Przypomniało mi to o znaczeniu przestrzegania zasad BHP. Wypadki przy pracy są zawsze tragiczne i często można im zapobiec przez stosowanie się do kilku podstawowych praktyk. Czasami nawet drobne nieuwagi mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Chciałbym tutaj zebrać i omówić najważniejsze sposoby zapobiegania wypadkom w branży budowlanej. Co sądzicie o stworzeniu takiej listy top 10 najlepszych praktyk BHP?
  Odpowiedz
#2
Siema! To ważny temat, zwłaszcza jak się pracuje na wysokości albo z ciężkim sprzętem. Mnie od razu przychodzi do głowy potrzeba używania sprzętu ochronnego – hełmów, rękawic czy uprzęży antyupadkowych. Kolega ostatnio przeżył spory upadek, ale uratowała go właśnie uprząż, a to była kwestia sekundy i refleksu szefa, który wcisnął alarm.
  Odpowiedz
#3
Z pewnością elementem numer jeden jest odpowiednia edukacja i szkolenia pracowników - to jak rozgrzewka przed meczem; musi być solidna i wszystko ustawić. Nie wystarczy rzucić ludziom sprzęt ochronny i powiedzieć "trzymajcie się". Potrzebna jest świadomość zagrożeń i umiejętność reagowania w krytycznych sytuacjach – a to już trening taktyczny.
  Odpowiedz
#4
Bardzo słusznie Mariko! Pamiętam moją pierwszą budowę - byłem młody i pełen entuzjazmu, lecz brakowało mi wyobraźni co do realnych zagrożeń. Na szczęście miałem przy sobie bardziej doświadczonego kolegę, który stał się moim mentorem w dziedzinie BHP. Dzięki niemu dowiedziałem się wiele o znaczeniu planowania awaryjnego oraz regularnej kontroli stanu technicznego sprzętu – coś jak przegląd samochodu przed długą podróżą.
  Odpowiedz
#5
Warto pamiętać także o dobrym projektowaniu miejsca pracy - unikanie bałaganu czy dobrze ustawione bariery bezpieczeństwa robią różnicę! Widziałem już budowy, gdzie porządek był na tyle dobry, że ryzyko potknięcia się było minimalne – każdy element ma swoje miejsce.
  Odpowiedz
#6
Libscooter napisał(a):Warto pamiętać także o dobrym projektowaniu miejsca pracy
Absolutnie zgoda! Efektywne zarządzanie miejscem pracy ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o unikanie bałaganu, ale również np. o logiczne rozmieszczenie narzędzi oraz materiałów budowlanych tak aby zmniejszyć potrzebę ich przenoszenia na duże odległości oraz ograniczyć możliwość ich przypadkowego upuszczenia lub innego rodzaju uszkodzenia.
  Odpowiedz
#7
Te wszystkie punkty są mega ważne Big Grin Ale nie zapominajmy też o podstawowej czynności jaką jest mycie rąk i utrzymanie higieny osobistej! Brudne ręce = większa ilość bakterii = szybsze rozprzestrzenianie się chorób: (
  Odpowiedz
#8
Tak jest! Musimy patrzeć z jasną stroną - jeśli przestrzegamy BHP to wszyscy wracają do domów zdrowi i szczęśliwi Tongue I jeszcze jedno: komunikacja między pracownikami to klucz do sukcesu - musimy nawoływać do współpracy i informować siebie nawzajem o potencjalnych niebezpieczeństwach Smile
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości