• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Innowacje w PV - przyszłość czy teraźniejszość?
#1
Zastanawiam się ostatnio nad wprowadzeniem innowacji fotowoltaicznych do mojego projektu budowlanego. Wciąż jestem pełen wątpliwości – czy to już dobry moment, aby zainwestować w takie rozwiązania? Czy są one przyszłością, na którą warto postawić już teraz? Postanowiłem założyć ten wątek, ponieważ sam stoję przed decyzją i chciałbym usłyszeć zdania osób, które być może mają więcej doświadczenia bądź wiedzy na ten temat. Oczywiście chodzi mi o te najnowsze technologie PV, które dopiero wchodzą na rynek.
  Odpowiedz
#2
Innowacje w dziedzinie fotowoltaiki rozwijają się bardzo dynamicznie i bez dwóch zdań stanowią nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość energetyki. Zmiany klimatu oraz wzrost cen energii elektrycznej sprawiają, że ludzie coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł energii. Co ciekawe, technologia PV ewoluuje nie tylko pod kątem wydajności paneli słonecznych, ale również estetyki – pojawiają się nowoczesne rozwiązania integrujące panele z architekturą budynków, co jest niewątpliwie ważne dla branży architektonicznej. Warto przy tym pamiętać o wsparciu finansowym oferowanym przez rządowe programy oraz możliwości uzyskania dodatkowych korzyści dzięki sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii.
  Odpowiedz
#3
A ja bym powiedziała "sun's out, panels out" - jak słońce świeci jasno to szkoda marnować darmowe promienie! Ale serio mówiąc - inwestycja w fotowoltaikę to trochę jak kupowanie butów na wyprzedaży. Może i kosztuje kilka groszy (czy raczej kilka tysięcy groszy), ale pomyśl o tych oszczędnościach długoterminowych! A do tego masz pewność ekologicznego podejścia do życia. No i mówiąc o innowacjach – słyszeliście o tych panelach PV które można montować jako elementy elewacji? Nie tylko produkują prąd ale też wyglądają super stylowo!
  Odpowiedz
#4
Kareentoto napisał(a):No i mówiąc o innowacjach – słyszeliście o tych panelach PV które można montować jako elementy elewacji?
Dokładnie! Widziałem ostatnio artykuły na temat integracji paneli słonecznych z fasadami budynków i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem. Wyglądają naprawdę elegancko i współgrają z nowoczesną architekturą. Moim zdaniem to ogromny krok naprzód jeśli chodzi o estetykę budynków zasilanych energią słoneczną.
Wracając jednak do aspektu finansowego - macie może informacje ile realnie można zaoszczędzić decydując się na takie rozwiązania? Bo wiadomo - koszt początkowy jest spory, ale interesuje mnie zwrot z inwestycji.
  Odpowiedz
#5
Oszczędności generowane przez instalację fotowoltaiczną są uzależnione od wielu czynników takich jak lokalizacja geograficzna obiektu (ilość dni słonecznych), orientacja oraz nachylenie dachu względem słońca czy nawet cienia rzucanego przez otaczającą zabudowę lub drzewa. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć ile można zaoszczędzić bez głębszej analizy konkretnego przypadku. Jednakże wiele źródeł podaje przykłady oszczędności wynoszących nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie z rachunków za energię elektryczną po instalacji odpowiedniej wielkości systemu PV. Do tego należy doliczyć korzyści płynące ze sprzedazy nadprodukcji energii do sieci oraz różnego rodzaju ulg podatkowych czy dotacji na instalacje proekologiczne.
  Odpowiedz
#6
Szczerze powiedziawszy ciężko znaleźć konkretniejsze cyferki niż 'kilka procent tu' czy 'parę złotówek tam', bo jak nasz kolega wyżej wspomniał – diabeł tkwi w szczegółach (albo raczej diabeł tkwi w kWh). Aczkolwiek warto też mieć na uwadze zmieniające się regulacje prawne dotyczące opustów czy opodatkowania produkcji własnej energii – niektóre kraje mogłyby tu być inspiracją dla Polski np., Niemcy czy Skandynawia.
Dla mnie jednak największa frajda to myślenie o tym że twój dom pracuje dla ciebie... a Ty sobie siedzisz, pijesz herbatkę i patrzysz jak licznik przechodzi na twoją korzyść!
  Odpowiedz
#7
Również mam mieszane uczucia co do tych liczbowych prognoz oszcędności - wszystko fajnie brzmii teoretycznie ale praktyka bywa różna od teorii.
Przekonuje mnie natomiast argument ekologiczny oraz ten "feel-good factor" - czujesz się dobrze bo robisz coś dobrego dla planety (i dla swojej kieszeni!). Domyślam się także że wartość nieruchomości może potencjalnie wzrosnąć dzięki zainstalowanemu systemowi fotowoltaicznemu.
  Odpowiedz
#8
Absolutnie trafne spostrzeżenie! Instalacja systemu PV może wpływać pozytywnie na wartość nieruchomości zarówno ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną kupujących jak również perspektywę niższych rachunków za prąd dla przyszłych właścicieli domu.
Czasami jednak przeszkodą może być konserwatorski charakter danej lokalizacji lub wymogi urbanistyczne co do wyglądu elewacji itp., więc trzeba brać pod uwagę także aspekty prawne przed dokonaniem zmian strukturalnych w istniejącej zabudowie.
Zauważcie również rosnące zapotrzebowanie na inteligentne zarządzanie zużyciem energii poprzezz nowoczesne systemy smart home, które idealnie komponują się z panelemi fotowoltaicznymi – automatyzacja i zdalna kontrola zużycia pozwalają maksymalizować oszczędności jeszcze bardziej efektywnie.
  Odpowiedz
#9
No właśnie! Jesteśmy już blisko momentu gdzie będziemy mieli całkiem "smart" domostwa - wszystko podłączone pod jeden guzik (czy też aplikację). Już widzę te reklamy "Nie martw się rachunkami - niech dom martwi się za Ciebie!" Haha!
Ale serio – technologia idzie do przodu a my razem z nią. Te panele PV plus inteligentny system zarządzania zużyciem to kombo niczym pizza z ananasem... ehmm... no może nie najlepszy przykład Wink Ale myślę że skumacie idee!
  Odpowiedz
#10
Bardzo doceniam wasze punkty widzenia! Wydaje mi się jednak, że największym atutem jest fakt integracji różnorodnych technologii prowadzących nas ku bardziej autonomicznym domom. Panele fotowoltaiczne stanowią kluczowy element tej układanki; od redukcji kosztów operacyjnych po minimalizację śladu ekologicznego własnego gospodarstwa domowego.
Może niedaleko jest czas gdy energia elektryczna będzie produktem drugoplanowym naszych codziennych działań?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości