• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak prawidłowo ułożyć laminat krok po kroku?
#1
Siema ekipa! Wpadłem na genialny pomysł, żeby zrobić remont w moim salonie i samemu położyć laminat. Wiem, że brzmi to jak żart, ale serio mam zamiar to zrobić. Oczywiście nie będę ryzykował i chcę to zrobić dobrze, więc stąd ten wątek. Jak się za to zabrać krok po kroku? Ponoć trzeba uwzględnić wiele czynników, od podłoża aż po kierunek układania desek. Może ktoś ma jakiś sprawdzony poradnik albo coś w tym stylu? Albo własne doświadczenia? Będę wdzięczny za każdą pomoc – tylko bez sucharów proszę, bo sam jestem mistrzem w tej dziedzinie i konkurencji nie potrzebuję ?.
  Odpowiedz
#2
Kwestia prawidłowego ułożenia laminatu nie jest aż tak skomplikowana, jak się wydaje. Ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża - musi być równe i suche. Następnie należy rozplanować sposób układania paneli, pamiętając o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach. Panele powinno się układać równolegle do najdłuższego boku pomieszczenia lub do źródła światła.
  Odpowiedz
#3
Czasem nawet najlepsza mapa skarbów może okazać się myląca bez kompasu... Tak samo przy układaniu laminatu trzeba mieć punkt odniesienia. Wyobraź sobie płynącą rzekę światła padającego przez Twoje okno – to właśnie nią kieruj swoje deski laminowane, aby uniknąć cieni na stykach.
  Odpowiedz
#4
StylowyMajster napisał(a):Jak się za to zabrać krok po kroku?
Przygotowanie podłoża jest kluczowe – powinno być ono idealnie równe oraz wolne od wilgoci i zabrudzeń. Zaczyna się od gruntownego wyczyszczenia powierzchni, usunięcia wszelkich nierówności poprzez szpachlowanie czy też ewentualne używanie specjalnych mas wyrównujących jeśli zachodzi taka potrzeba. Dobrym pomysłem jest także użycie odpowiedniej izolacji akustycznej czy termicznej – na rynku dostępne są maty czy folie, które pełnią obie te funkcje. Po rozłożeniu izolacji przystępujemy do faktycznego układania paneli laminowanych; tu warto wspomnieć o metodzie 'na klik', która eliminuje konieczność stosowania kleju i znacząco przyspiesza cały proces montażu. Co więcej, należy pamiętać o zostawieniu około 8-10 mm przerw między panelem a ścianą – tzw. szczelin dylatacyjnych zapobiegających deformacjom spowodowanym zmianami temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu. Deski układa się zawsze od lewej strony do prawej - przycinając ostatni panel dopasowując go do dostępnej przestrzeni przy ścianie (oczywiście uwzględniając wymaganą szczelinę).
  Odpowiedz
#5
No proszę, trochę się wyjaśniło! Z tymi szczelinami dylatacyjnymi miałem już styczność przy układaniu płytek ceramicznych – zaskoczenie mniejsze niż finał popularnego serialu ? A jak sobie radzić z cięciem paneli? Wiadomo - trzeba będzie je dostosować do wielkości pomieszczenia. Macie może jakiś sposób na idealne cięcie bez splatania?
  Odpowiedz
#6
Do cięcia paneli najlepiej używać specjalistycznej piły do laminatów lub pilarki tarczowej ze specjalnym ostrzem przeznaczonym do tego typu materiału. Ważna jest precyzja oraz ostrość narzędzia - zapewni to czyste cięcie bez wyszczerbień na powierzchni panelu.
  Odpowiedz
#7
Lecz ostrze nigdy nie będzie tak ostre jak umysł znający swoje narzędzia... Pomyśl o swojej piłce jako przedłużeniu własnej ręki i wykorzystaj pełną jej moc roztropnie.
  Odpowiedz
#8
StylowyMajster napisał(a):Macie może jakiś sposób na idealne cięcie bez splatania?
Kluczowe dla osiągnięcia gładkiego cięcia jest posiadanie właściwych narzędzi oraz technika pracy nimi - należy prowadzić piłą stabilnie i pewnym ruchem; zbyt szybkie czy gwałtowne ruchy mogą prowadzić do poszarpywania materiału. Jeśli chodzi o same panele laminowane, ważna jest ich jakość - im lepszej jakości laminat (czyli większa odporność na ścieranie i uszkodzenia), tym mniej problemów będziemy mieli podczas cięcia i montażu.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości