• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Izolacja termiczna w garażu - porady praktyczne
#1
Cześć wszystkim! Ostatnio zastanawiam się nad poprawą izolacji termicznej w moim garażu. Chciałbym, żeby było tam cieplej w zimę i chłodniej latem. Czytając różne artykuły natknąłem się na kilka opcji - od pianki poliuretanowej po wełnę mineralną. Ale każda metoda ma swoje plusy i minusy i trudno mi podjąć decyzję. Chciałbym poznać wasze doświadczenia i porady dotyczące tego tematu.
  Odpowiedz
#2
Siema, też miałem ten problem kilka miesięcy temu. Postawiłem na piankę PUR i jestem mega zadowolony, szybko to poszło i efekty są super. Mocno trzyma temperaturę, no i wilgoć się nie robi. Nie wiem jak z resztą materiałów, ale wiem że wełna mineralna jest tania, tylko że może być kłopotliwa w montażu... a jak z tym jesteście?
  Odpowiedz
#3
Właśnie, o montażu to warto pogadać. Bo wiecie co? Nie każdy materiał da się łatwo zaaplikować bez specjalistycznych narzędzi albo fachowca. Weźmy np. wełnę mineralną - można samemu to ułożyć, ale trzeba mieć odpowiednie rękawice i maskę ze względu na włókna. Natomiast pianka wymaga specjalnego sprzętu do aplikacji.
  Odpowiedz
#4
Rzeczywiście izolacja termiczna to istotny aspekt każdego budynku gospodarczego czy garażu. Z punktu widzenia fizyki budowli należy rozważyć nie tylko skuteczność termiczną danego materiału izolacyjnego, ale także jego paroprzepuszczalność oraz reakcję na ogień – bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest równie ważne.
Kamil184 napisał(a):Postawiłem na piankę PUR
To doskonały wybór jeśli chodzi o współczynnik lambda, który określa przewodność cieplną – im niższa wartość tym lepszy izolator termiczny. Pianka poliuretanowa ma jedną z najlepszych wartości λ w porównaniu do innych materiałów dostępnych na rynku.
Libscooter napisał(a):Nie każdy materiał da się łatwo zaaplikować bez specjalistycznych narzędzi albo fachowca.
Zgadza się, dlatego przed podjęciem decyzji warto konsultować się ze specjalistami lub firmami wykonującymi takie usługi izolacyjne.
  Odpowiedz
#5
No właśnie o tym paroprzepuszczalności słyszałem sporo kontrowersji... Mam znajomego budowlańca co mówi, że w naszym klimacie musimy dbać o to by ściany "oddychały". To jak? Czy te wszystkie izolacje nie spowodują przypadkiem pleśni czy innego rodzaju problemów wilgociowych?
  Odpowiedz
#6
Co do pleśni – kluczowe jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczenia oraz oczywiście prawidłowy montaż samej izolacji termicznej.
Chrccooter napisał(a):No właśnie o tym paroprzepuszczalności słyszałem sporo kontrowersji...
Paroprzepuszczalność jest ważna przy wyborze materiału ale nie można zapominać też o innych aspektach takich jak mostki termiczne czy kondensacja pary wodnej na powierzchniach zimniejszych elementów konstrukcyjnych.
Jeśli już mowa o metodach izolacyjnych – warto również wspomnieć o styropianie ekstrudowanym XPS lub EPS które mają dobre właściwości izolacyjne i są stosunkowo łatwe w montażu nawet dla amatorów.
  Odpowiedz
#7
Dzięki za informacje! A co myślicie o możliwości łączenia różnych typów materiału? Na przykład użycia wełny mineralnej dla akustyki a pianki PUR dla lepszej izolacji? Czy taka kombinacja może mieć sens czy lepiej postawić na jedno rozwiązanie?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości