• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Innowacje w fotowoltaice - co nowego na horyzoncie?
#1
Zastanawiam się nad nowymi trendami w fotowoltaice, bo ostatnio wszędzie słychać o postępach w tej dziedzinie. Słyszałem o panelach, które mają być efektywniejsze nawet przy słabym świetle. Nie jestem teoretykiem, wolę konkretne informacje - co teraz faktycznie warto rozważyć do zainstalowania? Czy ktoś już ma doświadczenie z najnowszymi panelami?
  Odpowiedz
#2
Rozumiem Twoje zainteresowanie praktyczną stroną sprawy. Obecnie dużo mówi się o technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), która pozwala na większą wydajność paneli poprzez dodatkową warstwę pasywizującą na tylnej stronie ogniwa. To znacznie podnosi efektywność, nawet w gorszych warunkach świetlnych. Należy jednak pamiętać, że innowacje nie kończą się na samych panelach - równie istotny jest rozwój systemów magazynowania energii i zarządzania nią.
  Odpowiedz
#3
No elo! Widzę, że gadka idzie o PV panels i ich nowinki. Ja bym rzucił okiem na te cienkowarstwowe - to jest ta gruba zmiana game'a! Mniejsza waga, elastyczność i można je aplikować na różne powierzchnie. Ale tak szczerze, to bez dobrego invertera i baterii to wszystko niewiele daje, więc nie tylko panele trza mieć na uwadze.
  Odpowiedz
#4
Odkrywanie nowości w fotowoltaice to jak podróż do nieznanego świata! Przeczytałam ostatnio o bifacjalnych panelach fotowoltaicznych – dwustronne panele zbierają światło z obu stron i potrafią generować więcej energii. Można je instalować w miejscach gdzie refleksja od ziemi lub innego otoczenia może być wykorzystana. To brzmi jak mała rewolucja energetyczna prosto z przyszłości!
  Odpowiedz
#5
Ilysecoins napisał(a):co teraz faktycznie warto rozważyć do zainstalowania?
Warto wspomnieć także o modułach PV wykonanych ze związków perowskitowych - to obiecująca alternatywa dla krzemowych komórek słonecznych dzięki niższym kosztom produkcji i lepszym parametrom pracy w różnorodnych warunkach oświetleniowych. Chociaż ta technologia jest jeszcze młoda i wymaga dopracowania trwałości oraz skalowania produkcji, jej potencjał jest ogromny i wiele laboratoriów na całym świecie pracuje nad udoskonaleniem tej metody.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości