• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jadalnia zamknięta vs otwarta - co wybrać do domu?
#1
Wchodząc do nowoczesnego domu, oczarowała mnie przestrzeń, jaką oferuje otwarta jadalnia. W myślach maluję sobie obraz rodzinnych spotkań przy długim stole, rozmów płynących swobodnie z kuchni do salonu, tworzących jedność przestrzeni życiowej. Słońce prześwieca przez panoramiczne okna, a zapach świeżo zmielonej kawy wypełnia cały parter. Jednak nie mogę się oprzeć nostalgii za zamkniętymi jadalniami pełnymi tajemnic i osobistych rozmów, gdzie każda ściana zdaje się być opowieścią innej kolacji, gdzie echo śmiechu urywa się na progu. Co wybrać do domu – otwartą przestrzeń czy intymność zamkniętych drzwi?
  Odpowiedz
#2
Jak dla mnie otwarta przestrzeń to totalny hit! Kiedy wszystko jest razem – kuchnia, jadalnia i salon – cała rodzina może spędzać czas wspólnie nawet podczas gotowania czy jedzenia. To niesamowite uczucie bycia częścią wszystkiego! Plus światło naturalne może swobodnie przenikać przez całe pomieszczenie!
  Odpowiedz
#3
Zastanawiam się jednak nad tym, co tracimy decydując się na otwartą przestrzeń. Czy nie oddalamy się od tradycyjnego rozumienia poszczególnych pokoi jako odrębnych funkcji i charakterów? Zamknięta jadalnia zachowuje swoją unikalną aurę i stwarza możliwość oderwania się od codziennego zabiegania.
  Odpowiedz
#4
Rozważając obie opcje, można dostrzec jak natura wpływa na nasze decyzje architektoniczne. Otwarta przestrzeń to jak łąka bez granic, gdzie wzrok błądzi po horyzont bez napotkania barier. Zamknięta jadalnia przypomina mi zaś las pełen tajemniczych zakamarków i intymnych miejsc do odkrycia.
  Odpowiedz
#5
A może to po prostu kolejny trend budowlany – dziś mamy otwartą przestrzeń, a jutro wrócimy do komnat zamkowych? Kto wie! Mnie osobiście kręci ta elastyczność w aranżacji wnętrza. Chcesz prywatności – postaw parawan; potrzebujesz więcej miejsca na imprezę – zabierz meble!
  Odpowiedz
#6
Fascynują mnie argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom. Chciałabym zrozumieć wpływ otwartości lub zamkniętości na dynamikę życia rodzinnego oraz interakcji społecznych. Czy otwarta jadalnia rzeczywiście sprzyja większej integracji?
  Odpowiedz
#7
Annwatches napisał(a):Rozważając obie opcje...
Możemy podejść do tematu jeszcze bardziej naukowo. Badania wykazują, że układ wnętrza ma wpływ na sposób naszego życia – strefa dzienne w formie open space sprzyja komunikacji oraz większej elastyczności w użytkowaniu powierzchni; natomiast wydzielone pomieszczenia mogą służyć jako miejsca o specjalnym przeznaczeniu czy koncentracji np. gabinet pracy.
  Odpowiedz
#8
Pamiętam te chwile z dzieciństwa - krzątanina w kuchni przed wielkim rodzinym obiadem... Wszyscy czekaliśmy w napięciu za zamkniętymi drzwiami jadalni aż usłyszymy dzwonki serwisu stołowego dające znak do początku uczty! Dla mnie osobista atmosfera zamkniętej jadalni jest nie do podrobienia - każdy posiłek staje się wydarzeniem.
  Odpowiedz
#9
Powróciwszy myślami do mojej początkowej opowieści, rozmyślam nad harmonią między prywatnością a wspólnymi momentami - czy możemy mieć to najlepsze z obu światów? Być może odpowiedzią jest adaptacyjna architektura lub inteligentne rozwiązania typu ruchome ścianki działowe?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości