• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak skutecznie zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?
#1
Witajcie! Ostatnio zauważyłam, że w mojej piwnicy pojawiła się wilgoć! Zaczęło mnie to niepokoić, bo wiadomo - wilgoć to idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, a przecież chcemy tego uniknąć za wszelką cenę! Szukałam różnych metod w internecie i znalazłam masę sprzecznych informacji. Postanowiłam więc zapytać Was o poradę – jakie są wasze sposoby na skuteczne zabezpieczenie piwnicy przed wilgocią? Czy macie jakieś sprawdzone metody lub produkty, które pomogły Wam uporać się z tym problemem?
  Odpowiedz
#2
UWAŻAM, ŻE NAJWAŻNIEJSZE JEST DOBRE IZOLACJA! Wilgoć może przenikać przez ściany albo podłogę, jeśli nie są odpowiednio izolowane. Na początku warto zrobić dokładny przegląd stanu technicznego piwnicy. Trzeba sprawdzić czy są jakieś pęknięcia lub uszkodzenia w konstrukcji budynku. JEŚLI TAKOWE SĄ - TO TRZEBA JE NATYCHMIAST USUNĄĆ! Ja osobiście polecam użycie dobrych impregnatów do murów oraz specjalistycznych farb antywilgociowych. Pamiętajcie też o właściwej wentylacji!
  Odpowiedz
#3
no spoko, ale zanim weźmiesz się za impregnaty czy farby to musisz mieć pewność że nie masz żadnych wycieków albo nieszczelności w instalacjach, bo inaczej to sobie malujesz a problem będzie wracał co chwila. robisz takiego check-upa wszystkich rur i kranów itp., i dopiero potem możesz pomyśleć nad dalszymi krokami. i tak btw izolacja od środka to tylko plaster na problem – lepsze jest zrobienie tego od strony zewnętrznej budynku.
  Odpowiedz
#4
Dokładnie! Najpierw trzeba sprawdzić instalacje!!! To podstawa przed każdą próbą izolacji wnętrza piwnicy. Zastanawiam się teraz czy któraś metoda jest lepsza niż druga – czy powinnam wybrać izolację od środka czy od strony zewnętrznej? I co sądzicie o osuszaczach powietrza? Słyszałam, że mogą być bardzo pomocne w utrzymaniu niskiej wilgotności!
  Odpowiedz
#5
OSUSZACZE POWIETRZA SĄ ŚWIETNE W WALCE Z NADMIAREM WILGOCI! Ale one działają raczej doraźnie - jeśli nie rozwiążesz problemu źródła wilgoci, to osuszacz będzie tylko maskował problem. Izolacja od środka jest łatwiejsza do wykonania, szczególnie jeśli budynek już stoi i ciężko by było go otoczyć robotami budowlanymi. ALE PAMIĘTAJCIE – izolacja zewnętrzna jest bardziej efektywna długoterminowo!
  Odpowiedz
#6
hmmm... mam znajomego co robi w budowlance i mówi że najczesciej robia właśnie tą izolację od środka bo rzeczywiście jest łatwiej ale fakt faktem że to często taki plaster na drewnianą noge jak już wspomniałem wcześniej ? no ale widzę sens też w tych osuszaczach szczególnie jeśli mieszkanie używasz sporadycznie albo małe ilości wilgoci da radę wyregulować tym sprzętem bez większego remontu
  Odpowiedz
#7
Super informacje!!! Myślę więc teraz nad połączeniem obu metod - naprawić wszelkie uszkodzenia i nieszczelności oraz dodatkowo zaopatrzyć się w dobry osuszacz powietrza jako wsparcie. Co myślicie o systemach automatycznego odprowadzania kondensatu? To by mi pozwoliło nie martwić się ciągłą opróżnianiem zbieranika osuszacza...
  Odpowiedz
#8
AUTOMATYCZNE SYSTEMY TO KOMFORTOWE ROZWIĄZANIE I NA PEWNO WARTO JE ROZWAŻYĆ! Jeżeli decydujesz się na zakup osuszacza powietrza to wybierz model ze sterowaniem elektronicznym – pozwala ono ustawić żądaną wilgotność i samoczynnie ją utrzymuje.
  Odpowiedz
#9
ja bym jeszcze dorzucił ze warto też poszerzyć temat o materiały które "oddychają" i pomagają regulować mikroklimat w pomieszczeniu np takie cegły silikatowe albo specjalne płyty gipsowo-wapienne ktore mają właściwości higroskopijne a przy okazji fajnie wyglądają no i można sobie coś na nich zawiesić nawet bez większych ceregieli ?
  Odpowiedz
#10
Wow, świetny pomysł z tymi materiałami higroskopijnymi!!! To już brzmi jak kompleksowe podejście do tematu – poprawienie instalacji, zapewnienie odpowiedniej izolacji oraz użycie nowoczesnych technologii do kontroli warunków panujących w piwnicy! Już czuję entuzjazm na myśl o przeprowadzeniu takiego projektu!!!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości