• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak skutecznie ocieplić poddasze - porady i techniki
#1
Hejka! Postanowiłam założyć ten wątek, bo sama ostatnio zmagałam się z wyzwaniem ocieplenia poddasza i wiem, że nie jest to łatwe zadanie.: / W internecie jest masa informacji, ale często są sprzeczne albo niewystarczająco szczegółowe. Chciałabym poznać wasze doświadczenia i porady na temat tego, jak najlepiej podejść do ocieplenia poddasza, żeby było ciepło zimą i chłodno latem. Szczególnie interesują mnie techniki i materiały, które byłyby najbardziej efektywne energetycznie i ekonomicznie. Co myślicie? Smile
  Odpowiedz
#2
Maciek: No super, kolejny temat o ociepleniu... Słuchajcie "ekspertów", pewnie zaraz ktoś tu wyskoczy z wełną mineralną jak ze średniowiecza albo pianką PUR jak z kosmosu. Każdy tutaj wie najlepiej, ale potem płacz, że rachunki za ogrzewanie jak za złoto. Tongue
  Odpowiedz
#3
StylowyMajster: Ooo, Maciek już rozkręca imprezę swoimi ciepłymi słowami! ? Aniu, ważna jest metoda warstwowa - dobrze połączona paraizolacja i termoizolacja to jak dobre ciasto - każda warstwa ma znaczenie! I nie zapomnij o wentylacji – inaczej będziesz miała swoje własne spa na poddaszu, tylko że z wilgocią w roli głównej!
  Odpowiedz
#4
Kamil184: Spoko Ania! ? Na początek musisz zdecydować czy robisz to samemu czy wynajmujesz ekipę. Jak DIY to bierz się za oglądanie tutoriali na YT i zbieranie info od producentów mat izolacyjnych. A pamiętajcie o tym żeby mieć wszystko na papierze od samego początku – projekty, pozwolenia itd.
  Odpowiedz
#5
PawelMazurek:
Ania napisał(a):Chciałabym poznać wasze doświadczenia i porady na temat tego, jak najlepiej podejść do ocieplenia poddasza
Również miałem okazję zajmować się tym zagadnieniem. Ważne jest dokładne określenie potrzeb energetycznych budynku oraz właściwości termicznych użytych materiałów. Wybór odpowiedniej izolacji powinien być podyktowany zarówno przepisami prawa budowlanego dotyczącymi współczynnika U (przenikalności cieplnej), jak i indywidualnymi preferencjami mieszkańców oraz charakterystyką konstrukcyjną budynku. Prawidłowo wykonana izolacja poddasza może przyczynić się do znaczących oszczędności w zużyciu energii przeznaczonej na ogrzewanie pomieszczeń.
  Odpowiedz
#6
Dzięki Paweł za konkretne info Smile Mam pytanie odnośnie tych wartości U - czy są uniwersalne dla każdego rodzaju budownictwa? Bo domyśliłam się że chodzi tu o wartość przenikania ciepła przez dany materiał izolacyjny.
  Odpowiedz
#7
Maciek: Uniwersalne... a może jeszcze frytki do tego? ? Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny współczynnik U dla wszystkich domów; wszystko zależy od specyfiki danego projektu architektonicznego i lokalizacji geograficznej budynku. A teraz wróćcie mi tu wszyscy na ziemię z tych teoretycznych obliczeń.
  Odpowiedz
#8
StylowyMajster: Frytki mogą być opcją przy pracy nad izolacją - coś musi człowieka trzymać przy życiu po kilku godzinach walki z materiałem izolacyjnym ? A tak serio to masz rację Maciek – "uniwersalność" w przypadku izolacji nie istnieje; trzeba dostosować rozwiązania do konkretnych potrzeb budynku.
  Odpowiedz
#9
Kamil184: Elo elo 3 2 0... Wrzucając żarty na bok – ważna sprawa to też sprawdzić dotacje czy ulgi podatkowe na termomodernizację. Może się okazać, że państwo dorzuci parę groszy do twojej inwestycji w lepszą izo Smile Zawsze fajnie mieć trochę wsparcia finansowego!
  Odpowiedz
#10
PawelMazurek:
Ania napisał(a):Mam pytanie odnośnie tych wartości U
Wartość współczynnika U różni się w zależności od typu budownictwa oraz wymagań stawianych przez prawo budowlane danej strefy klimatycznej. Przykładem może być różnica między domem jednorodzinnym a blokiem mieszkalnym – ich potrzeby energetyczne będą inne ze względu na różnice w masowości konstrukcyjnej oraz sposobach użytkowania.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości