• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optymalizacja przestrzeni - jak efektywnie zaplanować układ szafek w małej kuchni?
#1
Hejka wszystkim! Postanowiłam założyć ten wątek, ponieważ ostatnio borykam się z problemem małej kuchni w moim mieszkaniu. Jak wiecie, miejsca nigdy za wiele, a już szczególnie w kuchni, gdzie potrzebujemy przestrzeni na przygotowywanie posiłków i przechowywanie wszelkich akcesoriów. Zastanawiam się nad optymalnym rozmieszczeniem szafek tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Czy macie jakieś pomysły lub doświadczenia związane z efektywnym planowaniem układu kuchni? Liczę na waszą kreatywność!!!
  Odpowiedz
#2
Znaczącym aspektem, o którym należy pamiętać planując układ szafek w ograniczonej przestrzeni kuchennej jest ergonomia oraz funkcjonalność. Podstawą jest utrzymanie odpowiedniej ścieżki roboczej – znanej jako trójkąt roboczy między lodówką, zlewem i kuchenką. Ważne jest również użycie modułowych elementów zabudowy, które można konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto też pomyśleć o szafkach narożnych z systemem karuzelowym czy magicznymi rogami umożliwiającymi wygodny dostęp do przechowywanych tam przedmiotów. Nie możemy zapominać o wysokości zawieszenia szafek górnych - nie powinna być ona ani za niska ani za wysoka, by umożliwić łatwy dostęp bez konieczności użycia drabinki.
  Odpowiedz
#3
Rozważając problematykę małych przestrzeni i ich optymalizacji należy pójść dalej niż typowe rozwiązania... Mamy bowiem do czynienia nie tylko z materialną przestrzenią ograniczoną ścianami i wymiarami sprzętów domowych lecz również z percepcją tej przestrzeni przez użytkowników. Wykorzystanie jasnych barw może znacząco wpływać na subiektywne odczucie wielkości pomieszczenia; podobnie działają lustrzane fronty lub połyskujące powierzchnie, które potrafią odbijać światło i tym samym 'rozciągać' granice pomieszczenia. Do tego dochodzi gra światłem - zarówno naturalnym, jak i tym stworzonym przez dobrze zaplanowane źródła sztucznego światła mogące podkreślić głębię wnęki czy iluzorycznie poszerzyć ciasny ciag kuchenny...
  Odpowiedz
#4
Gdy rozpatruje się zagadnienie aranżacji wnętrz o kompaktowych wymiarach – a konkretniej anatomicznej konfiguracji kuchennych zakamarków – nieodłącznym staje się odwołanie do modułu jako jednostki bazowej projektowania mebli... Analiza etapowa polega tutaj na harmonijnym dopasowaniu wymiarów segmentów meblowych do nieregularnego konturu danego lokum; co więcej waży nadto stosowanie głębokich szuflad oraz mechanizmów typu "le mans", których funkcjonalność uwydatnia zarówno praktyczność jak i ergonomię wspomniane wcześniej przez Krzywe Koło... Ciekawostkę stanowi fakt ujmowania schowków wpuszczanych w struktury blatu roboczego czy instalacja organizatorów wewnętrznych dedykowanych dla pospolitych przyrządów kulinarncyh – co pozwala uniknąć chaotycznego nagromadzenia przedmiotów codziennego użytku...
  Odpowiedz
#5
Yo! To ja skupię się na bardziej chill opcji - kojarzycie te wysuwane blaty? Tak można mega sprytnie uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą, która normalnie chowa się np. pod blat stołu albo w jakiejś większej szafce. I gitara są też te nowoczesne półki cargo do spiżarki albo taki system no-lift gdzie to nie ty musisz ciągnąc ciężkie garnki ale cała półka spada łagodnie na dół dzięki specjalnym amortyzatorom xD Plus to co mowie to wszystko da sie fajnie poupychać nawet jeśli masz super mało miejsca!
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości