• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak skutecznie zabezpieczyć betonową podłogę przed wilgocią?
#1
Zastanawiam się nad tym, jak najlepiej zabezpieczyć betonową podłogę przed wilgocią. To problem, który nurtuje wielu z nas – czy to podczas budowy nowego domu, czy przy renowacji starego mieszkania. Beton ma to do siebie, że chociaż jest wytrzymały i stosunkowo łatwy w utrzymaniu, to bez odpowiedniej impregnacji może wchłaniać wodę jak gąbka. Prowadzi to do rozwoju pleśni i grzybów, co jest nie tylko nieestetyczne, ale i szkodliwe dla zdrowia. Z tego co się orientuję, rynek oferuje różnorodne środki hydroizolacyjne – od epoksydowych po poliuretanowe powłoki. Warto też pomyśleć o dodatkowych warstwach izolacji przed położeniem właściwej posadzki. Chciałbym tutaj podyskutować o sposobach i materiałach, które mogłyby być skuteczne w walce z tym problemem.
  Odpowiedz
#2
DOKŁADNIE! Musimy chronić nasze podłogi! Ja słyszałem o fajnych systemach membranowych!!! Są one elastyczne i tworzą świetną barierę dla wilgoci! Moim zdaniem warto też spojrzeć na preparaty głęboko penetrujące – wnika w strukturę betonu i zabezpiecza ją od środka! Miał ktoś styczność z takimi produktami?
  Odpowiedz
#3
A słyszeliście ten o hydroszczelnych membranach? "Jedna już taka była na Titanicu..." ? Ale serio mówiąc – membrany rzeczywiście robią robotę! I kluczowe jest tu odpowiednie przygotowanie powierzchni - czystość to podstawa. Bez niej żaden żart się nie uda... znaczy... żadna izolacja!
  Odpowiedz
#4
Ognistydelfin napisał(a):Są one elastyczne i tworzą świetną barierę dla wilgoci!
Tak, membrany polimerowo-bitumiczne są często używane ze względu na ich wysoką elastyczność oraz przyczepność do różnych typów podłoży. Ponadto warto wspomnieć o hydroizolacjach reaktywnych krystalicznie; te przenikają głęboko w strukturę betonu tworząc krystaliczną barierę chroniącą przed wnikaniem wody. Natomiast preparaty silanowe/siloksanowe są doskonałe jako impregnanty nasiąkliwości ograniczające – aplikowane na powierzchnię betonu zmniejszają jego porowatość poprzez wytworzenie hydrofobowej warstwy.
  Odpowiedz
#5
Używałam kiedyś lakieru epoksydowego na mojej betonowej posadzce Smile Sprawdził się świetnie Big Grin Powierzchnia była gładka, łatwa do czyszczenia i naprawdę ładnie się prezentowała Tongue Ale trzeba było wcześniej wszystko dokładnie oczyścić: /
  Odpowiedz
#6
Omówione tu metody są bardzo ważne przy projektowaniu długotrwałej ochrony betonowych podłoży przed negatywnym wpływem wilgoci. Wykorzystanie membran polimerowo-bitumicznych zapewnia dobrą adhezję do substratu oraz wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych dzięki swojej bitumicznej bazy wzbogaconej polimerami dla lepszej elastyczności oraz trwałości powłoki hydroizolacyjnej. Impregnaty natomiast działają dwutorowo - nie tylko zmniejszają absorpcję wody przez beton ale również pozwalają mu oddychać, co jest kluczowe dla zapewnienia długowieczności konstrukcji.
  Odpowiedz
#7
Bardzo ważnym aspektem jest też uwzględnienie rodzaju obciążenia jakiemu będzie poddana dana posadzka oraz specyfiki pomieszczenia – czy mamy do czynienia z przemysłem ciężkim czy może delikatnymi warunkami użytkowania jak np. mieszkanie prywatne? Na rynku znajduje się wiele rozwiązań dedykowanych specyficznym potrzebom klienta – od tych bardziej ekonomicznych po zaawansowane systemy izolacyjno-ochronne stosowane nawet w tunelach czy basenach.
  Odpowiedz
#8
Ooo widzę filozofów zgromadziło się trochę... każdy chce mieć najmocniejszą izolację od wilgoci a potem płacz bo "poddasze za gorąco" albo "piwnica śmierdzi". Trzeba myśleć praktycznie panowie i panie - wyobraźcie sobie że ta wasza super-hydro-izolacja nawali akurat gdy urlop planujecie a piwnica stanie się akwarium ?
  Odpowiedz
#9
ej no ale srsly guys trza to ogarniac smart Wink, ciezko mowic co najlepsze bo wiecie - diabeł tkwi w szczegółach lol ? ja bym brał coś sprawdzonego przez ludzi którzy już mieli stycznosc z tym problemem ? a potem testować samemu ?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości