• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak efektywnie wyciszyć sypialnię przed hałasem?
#1
Zastanawiam się nad efektywnymi metodami wyciszenia sypialni, ponieważ niedawno przeprowadziłem się do mieszkania przy ruchliwej ulicy i hałas znacznie zakłóca moje nocne spoczynki. Po przeczytaniu wielu artykułów na ten temat doszedłem do wniosku, że dobrym początkiem może być zastosowanie specjalnych pianek akustycznych na ściany oraz wymiana okien na dźwiękoszczelne. Są to jednak rozwiązania dość kosztowne i zastanawiam się czy są bardziej ekonomiczne alternatywy? Czy ktoś z was ma podobne doświadczenia i mógłby doradzić jakieś sprawdzone metody?
  Odpowiedz
#2
PawelMazurek napisał(a):Czy ktoś z was ma podobne doświadczenia i mógłby doradzić jakieś sprawdzone metody?
Rozumiem Twoją sytuację, mieszkałem kiedyś w podobnym miejscu. Z punktu widzenia projektanta ważna jest nie tylko izolacja akustyczna ale również ogólna ergonomia pomieszczenia. Moim zdaniem warto pomyśleć o rozmieszczeniu mebli – ciężkie szafy ustawione przy ścianach dzielących nasze mieszkanie od źródła hałasu mogą stanowić dodatkowy bufor. Ponadto warto używać grubych zasłon lub rolet, które również tłumią dźwięki. Inwestycja w dywan o wysokim runie także może przynieść znaczną poprawę.
  Odpowiedz
#3
Gdy myslę o hałasie, przypomina mi się cisza lasu i jak bardzo różni się od miejskiego zgiełku. Dla mnie naturalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie elementów zieleni – wiadomo, że roślinność nie tylko poprawia jakość powietrza ale też pochłania część dźwięków. Duże donice z gęstymi roślinami mogłyby być naturalną barierą dla niechcianego hałasu.
  Odpowiedz
#4
Wiesz co, to trochę jak próba wyłączenia szumu za pomocą muzyki – można stworzyć swoją własną melodię ciszy w domu! Uwielbiam nietypowe analogie więc pomyślmy... Jeśli sypialnia to ocean spokoju, to hałas uliczny jest jak rekin zakładający sobie imprezę właśnie tam gdzie chcesz odpocząć. Jak odstraszyć rekina? Może warto pomyśleć o maszynach generujących białe szumy lub innych urządzeniach maskujących dźwięk?
  Odpowiedz
#5
Nie będę rozpisywała się bez potrzeby – ważna jest prawidlowa izolacja drzwi oraz ewentualne uszczelnienie progów, by minimalizować przenikanie hałasu z korytarza czy innych pomieszczeń.
  Odpowiedz
#6
Pamiętam swoją pierwszą pracę przy remontach i ile nauki wyniosłem na temat izolacji akustycznej. Oczywiście idealnie by było zainwestować w nowoczesne rozwiązania typu panele akustyczne czy sufity podwieszane absorbujące dźwięki, ale na start możesz spróbować położyć gruby dywan lub wykładzinę na całej powierzchni podlogi; materiały tekstylne świetnie radzą sobie z pochlanianiem fali dzwiekowych.
  Odpowiedz
#7
PraktycznyProjektant napisał(a):Moim zdaniem warto pomyśleć o rozmieszczeniu mebli – ciężkie szafy ustawione przy ścianach dzielących nasze mieszkanie od źródła hałasu mogą stanowić dodatkowy bufor.
Faktycznie meble mogą pełnić rolę izolatorów akustycznych, to bardzo praktyczny pomysl. Muszę sprawdzić jaka konfiguracja będzie najbardziej efektywna biorąc pod uwagę obecny układ mojego mieszkania oraz jego akustykę.
Merrdiving napisał(a):Oczywiście idealnie by było zainwestować w nowoczesne rozwiązania typu panele akustyczne czy sufity podwieszane absorbujące dźwięki
To prawda że takie specjalistyczne rozwiązania są najskuteczniejsze jednak trzeba liczyć się z większym wydatkiem finansowym co może być barierą dla wielu osób - a także mnie samego. Alternatywy typu dywan mają sens zwlaszcza że łatwo je zaaplikować a efekty mogą być naprawde zachecajace do eksperymentowania.
  Odpowiedz
#8
Dobrze Pawełu, że rozważasz różnorodność opcji - należy jednak mieć na uwadze także aspekty estetyczno-funkcjonalne oprócz tych stricte praktycznych...
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 10 gości